howgh, czyli co?

czyli serwis edukacyjny

Howgh.pl to szybka pomoc w rozwiązywaniu zadań, z którymi masz kłopot. Pokażę i wytłumaczę, a Ty zrozumiesz i poniesiesz dalej w świat.

Chcę mówić o problemach matematycznych bez nadęcia, ludzkim językiem. To dlatego materiały dostępne w serwisie są… improwizowane. Nagrywam je bez przygotowania, bez scenariusza, spontanicznie. Idę na żywioł. To jest celowe. Skutkuje to m. in. tym, że na nagraniach występują także moje pomyłki. Celowo ich nie usuwam. Te pomyłki stają się od razu pretekstem do tego, żeby pokazać, w jaki sposób je wyszukiwać, naprawiać i wreszcie – jak ich unikać w przyszłości. Uważam, że to jest również wartościowa umiejętność. Zatem zapraszam Cię do mojego indiańskiego matematycznego kosmosu.

W przypadku matematyki, moim zdaniem, trening czyni mistrza. A trening składa się między innymi z planu treningowego (czyli programu nauczania w szkole średniej) oraz osobistego kontaktu z trenerem (czyli nauczycielem, czasami także korepetytorem). Aby szlifować swój warsztat, niektórzy wspomagają się także analizą techniki innych zawodników i wyciąganiem wniosków. Korzystanie z serwisu przynosi korzyści wynikające z tych trzech obszarów. Poruszając się w ramach programu nauczania, który znasz ze szkoły, otrzymujesz wskazówki i porady, a także samodzielnie obserwujesz proces rozwiązywania zadań i wyciągasz własne wnioski.

Moje podejście do rozwiązywania problemów matematycznych opiera się na wyobraźni, budowaniu prawidłowej intuicji oraz szukaniu podobieństw do tego, co już się zna. Nie jestem zwolennikiem zbędnego formalizmu w zapisie i recytowania definicji – tego wszystkiego można z powodzeniem szybko douczyć się na studiach, gdy zajdzie taka potrzeba. Uważam, że w szkole średniej należy skupić się na robieniu matematyki, a nie na mówieniu o niej.

Obserwuję, że świat na coraz szerszą skalę stosuje narzędzia oparte na matematyce. Data science oraz big data coraz śmielej znajdują zastosowania w branżach o dużym potencjale rozwoju, takich jak biotechnologia (w tym genetyka), opieka zdrowotna, transport autonomiczny, automatyzacja i podejmowanie decyzji w oparciu o dane, internet rzeczy. Ekspert w swojej dziedzinie, mający dobry warsztat matematyczny i otwarty umysł, stanie przed szansą popchnięcia tego świata do przodu.

Czy howgh.pl to jedyna możliwość na internetowe lekcje matematyki? Nie, są alternatywy. Jeżeli wolisz analizować rozwiązania zadań w postaci tekstu, to być może twoje oczekiwania spełni odrabiamy.pl lub pracadomowa.pl. Jeżeli jednak podoba Ci się formuła filmów, to może bardziej przypadnie Ci do gustu naumiem.pl? Ponadto wiele darmowych materiałów z zakresu szkoły średniej można znaleźć na YT.

Howgh.pl jest serwisem skierowanym do osób dociekliwych. Na filmach prezentuję spojrzenie na problemy z wielu stron, pokazuję różne pomysły w poszukiwaniu tego, który doprowadzi do rozwiązania szybkiego, kompletnego i błyskotliwego. Nową wiedzę przedstawiam w ścisłym nawiązaniu do znanych faktów i pokazuję, jak wykorzystać ją w praktyce. Uważam, takie podejście do nauczania jest rozwojowe.

czyli indiańskie: „rzekłem”

Jestem Inczu-czuna, wódz wszystkich Apaczów. Powiedziałem. Howgh!

„Howgh” jest wyrazem indiańskim, służy do nadania dobitności temu, co się powiedziało, a znaczy tyle co: amen, basta, tak będzie, a nie inaczej!

Karol May, Winnetou

Rozwiązując na filmach problemy, uczę strategii, które nie zawsze są bliskie metodom forsowanym w szkołach. Jednak te strategie wynikają z moich doświadczeń, przemyśleń i intuicji, zatem osobiście za nie ręczę. Nie twierdzę, że są jedynie słuszne, ale twierdzę, że są poprawne i rozwijające. Dlatego z pełnym przekonaniem, ale bez pychy i w duchu pokory, mogę pod każdym z filmów rzec: howgh!

To pisałem ja, Manitou
#howgh